25.12.2017 / Gösterim Sayısı : 355

2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

#2017 Değerlendirme Toplantısı
İl Müdürlüğümüzün Koordinatörlüğünde, Sayın Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU’ nun katılımı ile 2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 
23-24 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, İlimizin Tarım ve Hayvancılığının genel durumu değerlendirilerek Önümüzdeki yıl yapılacak çalışmaların planlaması yapıldı. Toplantıya; İl Müdürümüz Osman AKAR, İl Müdür yardımcıları Ferhat HAN, Engin SANCI, Cengiz CEYLAN, Şube Müdürleri ve 20 ilçemizin Müdürleri, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerafettin ÇAKAL, Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ediz Kaan ÖZGEN, Erzurum Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Mehmet GÜN, TKDK İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ, Et ve Süt Kurumu Müdürü İsmail ATASEVER, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Ali KARAASLAN, TMO Erzurum Şube Müdürü Necati TEMİR, TARSİM Bölge Müdürü Meriç ÖZDEMİR, Çaykur Bölge Müdürü Zeki SARIAVCI katıldı.
 
Toplantı da konuşan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Hayvancılık konusunda yerel ve bölgesel olarak hem et hem de süt veriminin yükseltmek için ve üreticilerin kazançlarını artırmak için gereken çalışmaların yapılması çok önemlidir. Bizim işimizin esas unsuru budur. İlimizin önemli bir problemi olan göç önlenmelidir, bunun için gerekli projeleri yapmak ve bir model geliştirmek durumundayız. Tarım sektöründe ihtiyaçlarımızı karşılayacak ve uluslararası rekabete yönelik hamleler yapma noktasında herkes üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazımdır. Paraya değil özgün fikirlere ihtiyacımız var, herkes bu konuda çalışmalar yapmak zorundadır. Bu sorunları stratejik olarak çözmek ve sektörü ayağı kaldırmak zorundayız. Hem bitkisel üretim hem de hayvansal üretim birbiri ile doğrudan ilişkilidir. Mera faaliyetlerinde yeni bir sisteme geçmemiz lazım, üreticilerimizin meralardan daha kolay ve daha iyi bir şekilde faydalana bilmelidirler. Böylece göçü önlemiş Tarım ve Hayvancılığı ayağı kaldırmış olacağız.” dedi.
 
İl Müdürümüz Osman AKAR toplantıda yaptığı konuşmada: “Bugün burada Erzurum Tarımını Bakanlığımızın program ve politikaları ile Sayın Valimizin emirleri doğrultusunda yöneten, kurum ve kuruluş amirleri, İlimizde en uç noktalarda hizmet veren ilçe müdürlerimiz ve Şube Müdürlerimizle birlikteyiz. Yıl İçerisinde zaman zaman bir araya gelip Bakanlığımızın talimatlarının uygulanması noktasında değerlendirmeler de bulunmaktayız. Ancak bugün burada bütün bir yıl boyunca yaptığımız faaliyetlerin değerlendirilmesini yapmak çalışmaların sonuçlarını görmek gelecek yıl yapılacak olan çalışmalarda yol haritası belirlemek, Uygulamalarda birliği sağlamak, arkadaşlarımızın rutin faaliyetler dışında yaptıkları program ve projeleri diğer arkadaşlarla paylaşımını sağlamak, istişarelerde bulunmak adına bir araya geldik. Gerek bitkisel gerekse hayvansal üretim açısından, Ülkemizin coğrafyası en geniş ve potansiyeli yüksek olan ilimizde görev yapmaktayız. Başta hayvan sağlığı olmak üzere, gıda denetimleri, aşılama çalışmaları, mera hizmetleri ve devletimizin verdiği desteklerin çiftçilerimize ulaşmasında tüm arkadaşlarımızla beraber azami gayret göstermekteyiz.” dedi.
 
Rutin Çalışmaların yanında İlimizde Tarım ve hayvancılığa yönelik projelere ve Tarımsal desteklemelere değinen AKAR: “ Bu rutin çalışmalarımız yanında, DAP İdaresi, KUDAKA, Belediye Başkanlıkları gibi kuruluşlara hazırlamış olduğumuz projelerle aldığımız finansal desteklerle çiftçilerimize ekstra katkı sağlamaya çalışmaktayız. 2013 yılında 73 Milyon olan tarımsal desteklerimiz şu an iki kat artarak 144 milyon TL ye ulaşmış durumdadır. Bu manada tüm İlçe Müdürlüklerimizin kapıları çiftçilerimize sonuna kadar açıktır, çiftçilerimize ve dolayısıyla devletimize katkı sağlamak amacıyla elimizden gelenin fazlasıyla hizmet etmeye çalışmaktayız. Bu manada değerlendirme toplantısının verimli geçmesini temenni ediyorum. Bu güne kadar özverili çalışmalarından dolayı tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Toplantı; Şube ve ilçe müdürlerimizin 2017 yılı faaliyetlerini anlattıkları sunumları ile gelecek yıl yapılacak faaliyetler üzerine paylaşımlarla devam etti. Etkileşimliği yüksek geçen oturumlar karşılıklı fikir alış verişi, soru ve cevaplar şeklinde tamamlandı.
''