25.12.2017 / Gösterim Sayısı : 205

Allahuekber Şehitleri İçin Bardız’da Düzenlenen Anma Törenine Katıldık.

#Allahuekber Şehitliği_24122017
Birinci Dünya Savaşı sırasında 1914 yılında Aralık ayında başlayan Şarıkamış harekâtında Allahuekber ve Soğanlı dağlarında şehit olan askerlerimiz, 24 Aralık Pazar günü İlimiz Şenkaya İlçesi Bardız Mahallesinde düzenlenen tören ile anıldı. Törene Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü idarecileri ve personellerimizde katıldı.
 
2003 yılından bu yana düzenlenen Allahuekber Şehitleri Anma programına katılım çok yüksek oldu. Milli ve Manevi duyguların yoğun olarak yaşandığı tören; Erzurum Büyükşehir Belediyesinin Mehteran Takımının gösterisi ile başladı, ardından Bardız Köyü Cami minaresine 103 yıl önce olduğu gibi 83'üncü alay sancağı çekilerek ezan okunup saygı atışı yapılması ile devam etti.
 
Törene Katılan Vatandaşlara hitap eden Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU:
Ne Mutlu ki bize bu ecdadın torunlarıyız.
"O yiğitlerin kanları bu toprakların bedeli. Toprağa düşen bedenleri bu topraklara atılmış Türk milletinin perçinleridir. Dünya durdukça bu millet bu topraklarda var olacaktır. Bu vatan parayla satın alarak yerleştiği topraklara bugün Kudüs'ü başkent sayma saçmalığını ortaya koyan İsrail gibi kurulmadı. Hocalı'da kundaktaki bebeklerin derisini yüzerek akla gelmeyen işkencelerle katliam yaparak zorla işgal ettikleri Karabağ bize ait diyen Ermeniler gibi kurulmadı. Burası bir yiğitlik, erlik meydanıdır. O yiğitler ki tarihte eşi benzeri olmayan sayısız kahramanlıklar yapmış, yapmaya devam eden bir milletin çocuklarıydı. Bu dağ başlarında, ayazda, tipide onları buraya getiren, ısıtan tek şey yüreklerindeki vatan sevgisinin ateşiydi. Ne mutlu bizlere ki o yiğitlerin torunlarıyız. Erzurum'dan yola çıkan bu cengâverler kahramanca savaşarak, esir düşmüş vatan topraklarına özgürlük testisinden su dökerek ilerlediler." dedi.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından etkinliğe Bardız Yayla ve Çakırbaba Şehitlikleri arasında yapılan 'Allahuekber Şehitlerini Anma Yürüyüşü' ile devam edildi.  
 
Tarih 1914, mevsim acımasız kış
Hepsi ana kuzusu, hepsi Vatan evladı,
Bedenler silinsede ruhlara sindi yadı,
Adsız kahraman oldu hepsi Allahuekber Dağlarında.
 
Tüm Şehitlerimizi Rahmetle anıyoruz.
''