15.12.2017 / Gösterim Sayısı : 218

Askeri Personellere Arıcılık Kursu Verildi...

#Arıcılık Kurs Töreni_15122017
Yakutiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün işbirliğiyle Erzurum Hava Radar Mevzi Komutanlığında görevli askeri personele yönelik Arıcılık Kursu düzenlenmiştir. İlçe Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Zekeriya DEMİR tarafından verilen kurs toplam 72 saat sürmüştür. Kursta arı ırkları, balın tanımı, bileşimi ve üretimi, arı yetiştirme teknikleri, arı ürünleri polen, propolis, arı sütü, bal mumu ve kaliteli bal üretiminde flora, arıcılıkta ilkbahar ve sonbahar bakımı, arı hastalık ve zararlıları gibi konu başlıkları altında kursiyerlere teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir. Kursu başarı ile tamamlayan 64 kursiyerimize "Arı Yetiştiriciliği" sertifikaları 14.12.2017 tarihinde düzenlenen tören ile dağıtıldı.
 
Erzurum Hava Radar Mevzi Komutanlığı toplantı salonunda düzenlenen Sertifika törenine; Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman AKAR, İl Müdür Yardımcısı Cengiz CEYLAN, Erzurum Hava Radar Mevzi Komutanı Kdm. Kurmay Albay Hakan UÇAR, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet ÇİFTÇİ, , İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdür yardımcısı, Yakutiye Spor Gençlik Müdürü, Yakutiye İlçe Jandarma Komutanı, Yakutiye İlçe Müftüsü, İlçe Halk Sağlığı Müdürü, Aziziye, Palandöken, Yakutiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ve Kursiyerler katıldı.
 
Sertifika Dağıtım Töreninde konuşma yapan Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman AKAR: "Tarım, sürekli yapısal değişim ve dönüşüm içerisinde olup ekonomimize önemli katkılar sağlayan bir sektör konumundadır. Arıcılık sektörümüzün önemli üretim kollarından biridir. İlimizin iklim ve coğrafyası hayvancılık, kış turizmi ve arıcılık faaliyetleri için elverişli ve ideal bölgedir. Doğal flora çeşitliliği bakımından 300'e yakın ballı bitki bulunması ve çiçeklenme döneminin uzun sürmesi arıcılık için kaliteli polen, bal, propolis, gibi arı ürünleri üretimi bakımından en uygun bölgelerdendir. Arıcılık küçük sermayelerle ve kâr oranı yüksek olan, hatta arıcılığa ilk başlama yılından itibaren kâra geçmesi mümkün olan bir üretim koludur. Bizde İl Müdürlüğü olarak 2016 yılında 1.100.000 TL arıcılık desteği verdik. Bu yılda yine kovan başına 10 TL, Organik arıcılık yapanlara ise 15 TL desteğimiz devam edecektir. Ayrıca arıcılarımız için malzeme ve ekipman alımlarında yaptığımız desteklemelerde devam etmektedir. Hâlihazırda ilimizde 132 bin arılı kovan bulunmaktadır. Yaklaşık bal üretimi 1600 ton olup yapılan çalışmalarla üretim miktarının olması gereken 3000 tonun üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Erzurum Hava Radar Mevzi Komutanlığında Görevli askeri personele yönelik düzenlenen ve 64 kursiyerimizin katıldığı kursta arıcılık konusunda eğitimler verilmiştir. Tarımsal faaliyetlerin daha bilinçli yapılabilmesi için her zaman ve her ortamda eğitimlerimiz devam edecektir. Başarı ile tamamlanan kurs için emeği geçen katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.
 
Daha sonra Kursu başarı ile bitiren kursiyerlerimize sertifikaları dağıtıldı.
''