13.12.2017 / Gösterim Sayısı : 291

Gübre Takip Sistemi İle Yüzde 100 İzlenebilirlik…

#Gübre Takip Sistemi_13122017
​Bakanlığımız tarafından, Tarımda kullanılan gübrelerin paketleme aşamasından son kullanıcıya kadar takibinin sağlanmasına ilişkin gerekli usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan "Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ (Tebliğ no: 2017/17) " 6 Nisan 2017 tarih ve 30030 saylı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde Erzurum, Erzincan, Iğdır, Ağrı, Kars, Ardahan illerinde faaliyet gösteren gübre bayilerine yönelik "Gübre Takip sistemi Uygulamasına" ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 
Necip Fazıl KISAKÜREK Kültür Merkezinde yoğun ilgi ile gerçekleştirilen toplantıya;   İl Müdürümüz Osman AKAR, İl Müdür Yardımcımız Ferhat HAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Fethi AKMAN, teknik personeller ve Erzurum' un yanı sıra Erzincan, Iğdır, Ağrı, Kars, Ardahan İllerimizden gelen 155 adet gübre bayisi temsilcileri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman AKAR "Piyasaya arz edilen gübrelerin paketleme aşamasından son kullanıcıya kadar takibinin sağlanmasına yönelik olarak, ülke tarımında kullanılan gübrelerin taklit, tağşiş ve sahteciliğin önlenerek dağıtımının amacına uygun yapılması, güvenli şekilde kullanılması ve bu anlamda tarımsal verimliliği artırıp yanlış gübre kullanımın önlenmesi ile gübre üretim ve tüketiminin kayıt altına alınabilmesi amacıyla  uzun süredir yapılan çalışmalar sonucunda kurulan 'gübre takip sistemi' 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile devreye girecektir. Çiftçilerimizin ve gübre bayilerimizin bu yeni sisteme adapte olabilmeleri için bir dizi çalışmalar yürütülmektedir. Bu toplantımızda bu çalışmalarımızdan sadece bir tanesidir. Tarım il ve ilçe Müdürlüklerimizde gübre konusunda görevli teknik elemanlar bilgilendirme ve denetim çalışmalarına devam edeceklerdir." dedi.
 
Gübrede Yüzde 100 İzlenebilirliğin önemine dikkat çeken AKAR: " Başta güvenlik olmak üzere, taklit, tağşiş ve sahteciliğin önlenerek yüzde 100 izlenebilirlik sağlanacak. Böylelikle hem üretici firmanın hem satış yapan bayilerin hem de çiftçilerimizin hakları korunmuş olacağını." belirtti. 2018 yılının çiftçilerimiz ve sizler için bol kazançlı bir yıl olmasını ve bu toplantının bilgilenme açısından verimli geçmesini diler katılım ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim." dedi.
 
Daha sonra toplantı; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Fethi AKMAN tarafından yapılan 'Gübre Takip Sistemi' nin tanıtımının yapıldığı sunumla devam etti. Sunumun ardından soru ve cevap kısmı ile toplantı sona erdi.
''