18.10.2017 / Gösterim Sayısı : 166

Dünya Gıda Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı...

#Gıda Günü_2017
Her yıl 16 Ekim tarihinde Dünyada 150 den fazla ülke tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü aynı zamanda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’ nun da doğum günüdür. 37 incisi kutlanan Dünya Gıda Gününün bu yıl ki teması FAO tarafından “Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın.” olarak belirlenmiştir.
 
Bu temayla, kırsal kalkınmaya yapılan proje ve yatırımlar yoluyla iş imkânı ve fırsatlar yaratarak göçün önüne geçilmesi, kent ve kırsal arasındaki sosyo kültürel ve ekonomik farklılıkların azaltılması, kırsal nüfusun yerinde kalkındırılması, iklim ve çevre şartlarındaki bozulmanın önlenmesi amaçlanmaktadır.
 
Dünya çapında göçün ihtiyaçtan değil de insanların kişisel seçimlerinden kaynaklı olması için kırsal alanlarda şartların iyileştirilmesi, geçim kaynaklarının desteklenmesi gerekmektedir.
Bu kapsamda ilimizde de kırsal alana yönelik birçok program ve proje uygulanmıştır. 
 
Bunlardan hayvan barınaklarının modernizasyonu ve yeniden inşası, bireysel sulama ekipmanları, hayvan sulukları (sıvat), mera ıslah projeleri, tohum, fide, fidan desteği, hayvancılık destekleri, tarımsal kooperatif projeleri, arazi toplulaştırma çalışmaları, çiftçi eğitimleri başta olmak üzere birçok başlıkta çalışmalar yapılmıştır. 
 
Dünya Gıda Günü İlimizde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. İl Müdürü Osman AKAR, Kurum İdarecileri ve Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü konu uzmanı personel eşliğinde düzenlenen etkinliklerde, okul çağındaki çocuklara Dünya Gıda Gününün önemi ve teması anlatılarak broşür, liflet , balon ve gıda dağıtımı yapılmıştır. Farkındalığı artırmak amacıyla görsel materyaller asılmıştır. Ayrıca muharrem ayı olması münasebetiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından müdürlük binası önünde halkımıza aşure dağıtımı yapılmıştır. 
 
Aşure Dağıtımı etkinliğinde katılımcıların Dünya Gıda Gününü kutlayan İl Müdürümüz Osman AKAR 'Sektöre emek veren ve katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor. Tüm halkımızın Dünya Gıda Gününü Kutluyorum' dedi.​
''