6.10.2017 / Gösterim Sayısı : 337

Doğu Anadolu 8.Tarım Fuarı (Erzurum Fuarı) 28 Eylül-1 Ekim 2017 Tarihinde Gerçekleştirildi...

#TarimFuar_acilisi_2017
Doğu Anadolu Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın 8'incisi Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi'nde yapıldı.
 
Açılışı Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan fuar merkezinde firma, kurum ve kuruluşlarca üretilen ürünler, çiftçi ve ziyaretçilere sunuldu.
Fuar açılışına, Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza KİREMİTCİ, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru GULİYEV, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk FIRATOĞLU, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman AKAR, Yakutiye Belediye Başkanı Ali KORKUT, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet ORHAN ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Fuarın açılışında yapılan konuşmalarda; fuarın ilimize ve bölgemize canlılık katacağı ve üretici ile müşteriyi buluşturacağı vurgulandı.
 
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu konuşmasında; "Yakın bir zamanda Erzurum, tarım ve hayvancılığın yanı sıra bir sanayi şehri olacak. Artık buralarda tarım fuarlarının yanında sanayi fuarları da açılmaya başlanacak, buralar yılın on iki ayında fuarlara ev sahipliği yapacak. Sadece Doğu Anadolu'muzda değil, komşu ülkelerden de misafirlerini ağırlayacak veya onlara da ev sahipliği yapacaktır. Güzel bir tesis hizmete girdi. Emeği geçen tüm ilgililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Erzurum atağa başladı, inşallah kısa bir zaman için de doğunun ve sanayinin başkenti olacağını da ifade etmek istiyorum" dedi.
 
Azerbaycan Kars Konsolosu Nuru GULİYEV, konuşmasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaların örnek olduğunu, Bakanlığın yapacağı çalışmaların Azerbaycan tarımına yeni şeyler katacağı ve faydalı olacağı kanaatinde olduğunu vurguladı.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk FIRATOĞLU konuşmasında; Erzurum ve bölge için fuar merkezinin önemli bir adım olduğunu, ayrıca düzenli olarak gerçekleştirilen tarım fuarların tarım ve hayvancılığın bölgede daha iyi gelişmesine katkı sağladığını ve üretici ile müşterileri buluşturmada önemli bir vasıta olduğunu vurguladı. Ayrıca Gıda Tarım Bakanlığı'nın çiftçiye yönelik birçok destek sağladığını vurguladı. 
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman AKAR da, "Malumunuz tarım, ülkelerin kalkınmasında en önemli ve stratejik bir sektördür ve insanlık var oldukça bu sektör varlığını devam ettirecektir. Bu nedenle tarım sektörü hızlı bir büyüme içerisindedir.  Bizler kurum olarak tarım sektörünün hem tüketiciye hem de üreticiye dönük yüzü olmak adına üretimde verimliliği artırmak için tarım sektörünü daha ileri seviyeye ulaştırmak için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam etmekteyiz. Gıda ve tarım alanında üretici ve tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayarak bölgesinde merkezi bir konumda olan ilimizi ülkemizde kuralların ve standartların belirlenmesinde söz sahibi bir il haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 
Fuara, tarımsal mekanizasyon aletleri ile kurum ve kuruluşlar ile firmaların tanıttığı yeni ürünler damgasını vurdu.
''